Český fousek

Český fousek

Český fousek aneb zjistěte něco víc o nejstarším českém loveckém plemeni

Český fousek je velké lovecké plemeno ohaře původem z Československa. Pro koho se toto plemeno hodí, jakou vyžaduje péči, jaké jsou jeho charakteristiky a vlastnosti? Pojďme se společně o tomto plemeni dozvědět víc.

Pro koho se Český fousek hodí a jakou má povahu?

Český fousek je ohař, oblíbený je především u myslivců, kteří cení jeho lovecké schopnosti. Hodit se může ale i do “nemysliveckých” domácností. Je totiž velmi klidný, poslušný a inteligentní – má rád hlazení, je milý a kontaktní, společenský, rád se učí novým věcem. Umí ale být také pěkně ostrý, a to především na škodnou – proto je mezi myslivci tak oblíbený. Na výchovu je Český fousek nenáročný, zato potřebuje ale hodně pohybu, takže se určitě nehodí do města nebo do bytu. Má dobrý vztah k dětem, takže se hodí i do rodin a domácností s dětmi. Má také dobré vztah k ostatním zvířatům. 

Jak Český fousek vypadá?

Jde o středně velké, svalnaté plemeno. Měří obvykle kolem 58 až 62 centimetrů v kohoutku a zastřihuje se mu ocas. Váží mezi 20 a 30 kilo, srst má krátkou a nenáročnou na údržbu a péči. Jeho srst je obvykle světlá, případně hnědá se světlými znaky, existují ale i varianty které jsou úplně hnědé. 

Co je zvláštní na jeho srsti?

Český fousek má celkem tři druhy srsti – ta spodní je hutná a jemná, chrání ho před chladem a vlhkem. Druhá srst je krycí, přiléhá těsně ke kůži. Poslední, třetí srst je štětinatá, hrubá, a vyrůstá Českému fouskovi hlavně na hrudníku a ve slabinách.

Zajímavosti z historie plemena

Plemeno Českého fouska bylo chováno již za Rakouska-Uherska, ačkoli první zmínky o velice podobných psech můžeme najít už v době Karla IV. Od svého počátku si Český fousek získal velikou oblibu. Byl velmi vážený hlavně mezi šlechtou a účastnil se lovů a honů.

Český fousek je jediným národním původním plemenem psů České republiky, kterého uznává mezinárodní kynologická organizace F.C.I. Chovatelé, majitelé a přátelé českého fouska se sdružují v Klubu chovatelů českých fousků.

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Štěňata na prodej