Border teriér

Border teriér

Původ

Plemeno bylo vyšlechtěno v severovýchodní Anglii, konkrétně v oblasti Border Country. Farmáři chtěli získat psa schopného doprovázet koně, zároveň ale spolupracovat i s dalšími psy, především s honiči. Na vesnicích sloužila tato rasa k vyhánění krys a potkanů, dále také lišek z hospodářských stavení.

Vzhled

Pracovní teriér, hlava podobná hlavě vydří, mozkovna přiměřeně široká, čenich krátký a silný. Nos černý, dále také játrově hnědý nebo masový není považován za závažnou vadu. Oči tmavé a živé, uši malé, písmene V, dopředu klopené, vnitřní okraje přiléhají k lícím. Skus nůžkový, přípustný je také klešťový, předkus nebo podkus nežádoucí. Krk je středně dlouhý, trup hluboký, úzký a dost dlouhý, žebra málo klenutá, psa je možno obejmout oběma rukama za plecemi. Silná bedra. Hrudní končetiny rovné, nemají mnoho hrubých kostí. Pánevní končetiny typické, uzpůsobené k běhu. Tlapky mají silné nášlapné polštářky. Ocas kratší, silný u kořene, postupně se zužující, vysoko nasazený, vesele nesený, nepřetočený nad hřbet. Pohyb vytrvalý při následování koně. Kůže silná, srst hrubá a hustá, podsada přiléhající, zbarvení pšeničné, červené, grizzly s tříslovými odznaky nebo modré s tříslovými odznaky.

Hmotnost psů se pohybuje mezi 5,8-7,1 kg, fen 5,1-6,4 kg.

Povaha

Jde o energické, hravé a aktivní plemeno, vyžadující pravidelný pohyb. Teriér je oddaný svému majiteli, hodí se i do rodiny s malými dětmi, ovšem vyžaduje důsledný výcvik, který může být časově náročnější. Border teriér má vlastní hlavu a nedělá mu problém učinit samostatné rozhodnutí. Psi tohoto plemene výborně plavou.

Chov

Nenáročný na prostor, chov v bytě nepředstavuje problém. Pravidelný pohyb nutností, mezi vhodné aktivity se řadí například agility. Pokud můžete svému pejskovi dopřát volný výběh na zahradě, pamatujte na dobré, kvalitní oplocení. Vždy pamatujte na neutuchající lovecké pudy vašeho psího parťáka.

Využití pro lovecké účely

Border teriér patří k oblíbeným plemenům u myslivců, využívá se především k norování, pro tento účel byl dokonce vyšlechtěn. Uplatní se i při lovu bažantů či zajíců. Jeho lovecké pudy jsou velmi silné, na to se vyplatí myslet při procházkách: pes by měl zůstat na vodítku, jinak mu hrozí nebezpečí například v podobě silničního provozu.

Zdraví

Celkově plemeno netrpí na zdravotní problémy, nicméně pravidelná péče o psí chrup neuškodí. Případné ošetření snáší teriér bez větších problémů.

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Štěňata na prodej