Home Blog Výchova a výcvik Jak vycvičit štěně: 7 zlatých pravidel tréninku
Jak vycvičit štěně: 7 zlatých pravidel tréninku

Jak vycvičit štěně: 7 zlatých pravidel tréninku

Přivezli jste si domů nového člena rodiny? Výcvik štěněte může být zábavný a velmi obohacující zážitek, nemusí být vždy ale úplně jednoduchý. Pokud nevíte, kde začít, přinášíme vám 10 osvědčených tipů, jak vycvičit stěně.

Štěňátka jsou rozkošná, ale umí poměrně slušně potrápit. Jakožto majitelé jste plně zodpovědní za výchovu svého psa, která by měla začít poměrně brzy. Počítejte s tím, že výcvik štěněte vyžaduje trpělivost, důslednost a čas. Jak na to? Pojďme si projít 7 efektivních tipů pro výcvik.

Tip 1: Začněte s výcvikem brzy

Čím dříve s výcvikem štěněte začnete, tím lépe. Pokud jde o učení, štěňata jsou jako houby a nejvíce se toho naučí, když jsou malá. Začněte proto dbát na správné návyky a rutinu již v raném věku. Pes potom mnohem lépe pochopí, co se od něj očekává.

Tip 2: Používejte základní povely

Naučit štěně základním povelům, jako je „sedni,“ „zůstaň“ a „ke mně,“ je nezbytné pro jeho bezpečnost. Tyto povely také pomohou, aby bylo štěně lépe ovladatelné během procházek.  Začněte proto pomalu se základními povely a buďte trpěliví – může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než si je štěně osvojí. Složitější triky můžete natrénovat později.

Tip 3: Odměňujte, chvalte a nepřestávejte

Odměňujte štěně za dobré chování pamlsky, pochvalou a projevy náklonnosti. Když štěně udělá něco, co po něm chcete, například „sedni“ nebo „ke mně,“ pamlskem a pochvalou ho motivujete k opakování reakce. Postupně se dopracujete i do stavu, kdy bude stačit jen pochvala. Zvlášť u štěňat se ale vyplatí začít s pamlsky nebo hračkami.

Tip 4: Buďte důslední

Důslednost je při výcviku štěněte klíčová. Ujistěte se, že všichni ve vaší domácnosti používají stejné povely a metody, abyste štěně nezmátli. Dodržujte pravidelný výcvikový plán a buďte trpěliví – štěněti může chvíli trvat, než se naučí novým věcem.

Tip 5: Nepřehánějte délku výcviku

Štěňata mají krátkou dobu pozornosti, proto je důležité, aby výcvikové lekce byly krátké a příjemné. Snažte se nejlépe o 10 – 15minutové tréninky několikrát denně. Zabráníte tak, aby se štěně začalo nudit nebo bylo frustrované.

Tip 6: Nezapomeňte na socializaci

Socializace je klíčem k výchově šťastného a vychovaného štěněte. Vystavujte pejska novým zážitkům, lidem a zvířatům. Berte ho na procházky a nechte ho zkoumat nové podněty a zvuky. Naučí se, jak se přizpůsobit novým situacím. Efektivně tak zabráníte, aby se stalo bojácným nebo agresivním.

Tip 7: Jak vycvičit štěně? Udělejte z tréninku zábavu!

Je poměrně jednoduché chytit se v představě perfektně vycvičeného pejska hned ze začátku. Počítejte ale s tím, že než se do takové fáze dostanete, čekají vás hodiny a hodiny tréninku. Nezapomeňte proto pejska chválit za každé malé zlepšení, zůstaňte plní optimismu a trénování si užijte. Pár povelů můžete vsunout do procházek nebo s nimi proložit čas na hraní. Pokud bude vás i vaše štěně trénink bavit, rozhodně se vám povede vychovat slušného psa.

Znáte nějaké další tipy, jak vycvičit štěně?

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Štěňata na prodej