![Nepodceňujte domácí přípravu, pokud plánujete pořízení štěněte](https://www.stenatanaprodej.cz/wp-content/uploads/2025/01/dogs-8635461_1280.jpg)
Nepodceňujte domácí přípravu, pokud plánujete pořízení štěněte
Malé a bezbranné stvoření je sice roztomilé jako plyšák, ale není to hračka. A to je třeba mít na paměti, když si nového člena domácnosti chcete pořídit. Je to živý tvor, který má své potřeby a jako každé mládě bude trošku zlobit a vyžadovat, hlavně ve štěněcím věku, vštípit si základní návyky.
- I přes ostražitost je třeba počítat s tím, že štěně se bude doma občas nudit, a tak něco rozkouše.
- Pokud se má naučit vykonávat své potřeby venku, bude to chtít pravidelnost a důslednost. A to především od majitele. Pokud bude chodit ve všední den brzy ráno, rozhodně je třeba počítat s tím, že v sobotu a v neděli bude očekávat stejnou rutinu.
- Zdraví se musí u štěňat hlídat už po příchodu do domácnosti a je třeba zdůraznit, že veterinární ošetření není levné. Mladý pes potřebuje pravidelné očkování, odčervení a údržbu chrupu. Ani kvalitní a především vhodné krmivo není levné.
Příprava na přivedení štěněte domů
Obzvláště v rodinách s dětmi je příchod štěněte velkou událostí a všichni jsou nedočkaví. Ale je třeba se také vžít do pocitů štěněte. Právě ho vzali jeho matce, sourozencům, jediným lidem, které zatím poznalo, a z jeho známého prostředí.
Pro první dny by mělo mít štěně svůj soukromý prostor. Vhodná je i přepravka na psy, pokud je dost velká, aby si v ní štěně stouplo a otočilo se. První dny lze štěně do přepravky i na krátkou chvíli zavřít, pokud by mělo zůstat samo.
Pokud má mít pes k pohybu omezený prostor, dobře poslouží bezpečnostní zábrany (branky), které se dávají třeba ke schodům, když je doma malé dítě. Pro malé rasy psů to bude chtít vylepšení síťkou.
Potřeby štěněte
Štěně by si mělo co nejdříve zvykat na obojek a vodítko. A to i v případě, že se bude venku pohybovat v uzavřené zahradě. Ve štěněcím věku se to naučí snadno a určitě přijdou okamžiky, kdy bude tento návyk užitečný.
Od prvního dne by štěně mělo mít dvě misky – na vodu a na jídlo. Štěně by mělo být krmeno dvakrát až třikrát denně a voda by se měla měnit každý den. Začátečníci by se měli poradit o krmení s chovatelem a zjistit si, na jaké krmení je štěně zvyklé. Pro začátek to bude chtít i pěknou zásobu zdravých pamlsků, kterými bude štěně odměňováno, když udělá pokrok ve výchově.
Po aklimatizaci, kdy už není přepravka třeba, by mělo štěně dostat svůj pelíšek. Ten by měl být umístěný tak, aby mělo přehled o tom, co se v domácnosti děje, ale aby mu toto místo poskytovalo i dostatek soukromí, když si bude potřebovat zdřímnout.
K vybavení bude potřeba také sortiment pro péči o drápky, srst, oči, tlapky a uši. Módním trendem je i čištění zubů. To vše se musí přizpůsobit potřebám psa.
Spíše chválit než trestat
Hlavně je důležité si uvědomit, že štěně nevydrží být doma zavřené třeba devět hodin, aniž by mělo nutnost vykonat svoji potřebu. Teprve v dospělosti si pes tyto návyky udrží. Není dobré štěně trestat, pokud zůstane celý den samo doma a udělá loužičku. Není to schválnost. Cítí se opuštěné a své potřeby ještě neumí ovládat.
Je proto dobré mu vymezit dostupné místo, kde si může ulevit. Dříve se to řešilo jednoduše kusem novin nebo starým ručníkem, který se vypral. Dnes jsou praktické absorpční jednorázové podložky, které problém vyřeší.
Štěně by si mělo také hrát, ale volba hraček by se měla řídit rozumem. Hračka musí být bezpečná. Gumový kačer s pískátkem z Číny není úplně nejvhodnější a spíše je lepší sáhnout po hračkách bez škodlivin, u kterých nehrozí, že štěně něco vdechne nebo polkne. V období výměny chrupu bude nutně potřebovat bezpečnou hračku ke kousání, jinak bude kousat do všeho, co najde (neušetří ani drahé boty nebo starožitný nábytek).
Denní rutina
Psi milují pravidelný řád, ať už jde o jídlo, venčení nebo odpočinek. Vypracovat denní plán k dokonalosti sice může chvíli trvat, ale určitě to soužití s novým členem rodiny usnadní.