Jack russell teriér

Jack russell teriér

Hledání ideálního psího společníka, toho správného plemene pro vás, může být někdy oříšek. Pokud jste aktivní a máte na svého budoucího dostatek času může se jím snadno stát plemeno populární po celém světě.

Je temperamentní, svéhlavý a inteligentní, rád v centru dění. Jeho živost a veselost vás bude nabíjet energií, které má na rozdávání. Je přítulný a milý ke své rodině. Platí to i u cizích lidí, ale musí být socializován.  

Malý svalovec 

V kohoutku má 25 – 30 cm, obvod hrudníku v nejširším místě je 40 cm a hmotnost má 5 – 6 kg. Je krátkosrstý a celoročně líná, takže rozhodně není vhodný pro alergiky. Podle typu srsti se dělí na hladkosrsté, hrubosrsté a s lámanou srstí, jiný rozdíl ale mezi nimi není. V jednom vrhu se mohou narodit štěňata různého typu, záleží vždy na genech. Projeví se to vždy až po několika týdnech od narození. Převážně je bílý s černými či hnědými znaky. Uši malé sklopené dopředu, delší čumák.  

Péče je náročná 

Je opravdu náročný na čas a zábavu, proto není vhodný pro zaneprázdněné lidi. Celý den o samotě by těžko snášel a vedlo by to u něj k depresím. Zároveň má stále silné lovecké pudy. S jinými mazlíčky se snese, pokud je s nimi od štěněte a má vůči nim respekt. Nesmí být pak vychován pro myslivost. Ten je v něm třeba vybudovat. Potřebuje pevný výcvik, který bude korigovat jeho lovecké pudy a aktivnost.  

Vhodné činnosti kromě klasických procházek je i běhání u kola, agility, dogfrisbee a norování, které je dobře unavuje. Na zahradě proto ohrožují záhony, rádi mívají ty hezky upravené. Chován je v bytech, venku by špatně snášel velké mrazy, protože rychle prochladne. Dožívá se tak 15 let. 

Kde se vzal, tu se vzal 

Pastor John “Jack” Russell se rozhodl, že je potřeba dalšího loveckého psa. Matkou jeho rodu byla fenka Trump, kterou Russell miloval. Nechtěl však, aby bylo plemeno Jack russell bráno jako oficiální, a tak přestal objíždět výstavy. Plemeno se ale dál šířilo a chov pokračoval. Byl využíván v myslivectví, právě pro norování či jako lovec drobných škůdců. Docházelo k různým křížením, snaha byla hlavně o zachování dobré povahy pejska. Časem byl stále více využíván jako společník a byl křížen s menšími plemeny. Mezinárodní kynologickou federací byl uznán oficiálně 31.8.2001. 

Přidat komentář

Sledujte nás na sociálních sítích
Copyright © 2024 Štěňata na prodej